k besl

K belgesi, sahip olunan araçlar ile nakliye işi yapan şahıs ve şirketlerin alması gerekli bir belgedir. Bir nevi taşıma işleminin gerçekleşebilmesi için gerekli ve oldukça önemli bir belgedir. Şahıs ve şirketlere verilen bu belge belli şartlar altında kişiye verilmektedir. K1 yetki belgesine sadece belgenin sahibi konumundaki araçlar eklenebilir.

k1 belgesi için sorgu yapma işlemi oldukça basit ve kolay bir işlemdir. Turkiye.gov.tr’ den e-devlet aracılığı ile bu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

K Belgesi Fiyatları

K belgesi fiyatları son gelen 2015 tarihinden beri şu şekilde ücretlendirilmektedir:

· K1 Yetki Belgesi Ücreti: 19, 372 TL

· K1 Yetki Belgesi Ücreti ( toplam yüklü ağırlığı 3,5 ton altı olan araçlar\ kamyonetler): 1.937 TL

· Her Araç için Taşıt Kartı Ücreti: 90 TL

Yukarıda olan değişikliğin 2017 haline de göz atarak güncel bilgilerden faydalanabilirsiniz.

k1 yetki belgesi sorgulama hizmeti ise ticari araçların plakaları ile yapılmaktadır. Bunun hakkında detaylı bilgi almak için kişi kendi e-devlet işlemleri üzerinden de bilgi edinebilir.

k1 belgesi nedir diye merak edenlere ise şu şekilde bir açıklama yapabiliriz: yurt içi ve yurt dışı için eşya taşımacılığı yapacak gerçek ya da tüzel kişilere verilen bir belgedir. Bu belge olmadan bu taşıma işlemini gerçekleştirmek mümkün değildir. Taşıma işlemlerinin ise kendi içerisinde ise çeşitli türleri bulunmaktadır: Bunlar eşya taşımacılığı ve ticari taşımacılık olarak iki kısımdan oluşur.

K belgesi kiralama için önce bu belgenin yasal olarak geçerliliğinin bulunması gerekmektedir. Ancak bu belgeler tamamlandıktan sonra kiralama işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bu belgenin kullanımı 2010 tarihinden itibaren sorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle belge direkt olarak alınmasa da kiralama ile de işlemler yürütülmektedir. Bu belge olmadan taşıma işlemini gerçekleştiren kişi ya da şirketlere belli cezalar uygulanmaktadır. Ceza olarak belirlenen 2201 TL gibi bir tutar belirlenmiştir. Belgesiz taşıma yapanlarından alınan tutar budur.

k1 belgesi ne kadar diye düşünenler ise oldukça makul fiyatlara sahip bulunmaktadır. Yasal bir zorunluluk olarak alınması gereken bu belge için gerekli gerekler toplandıktan sonra başvuru yapıldıktan sonra alınır. Alınırken ödenen bu fiyat standarttır ve aracın türüne göre farklı olarak ödenmektedir.

K1 Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler

K1 belgesi için gerekli evraklar arasında pek çok belge bulunmaktadır. Bu evraklar tamamlanmadan k1 gelmesi işlemi gerçekleşmemektedir. K1 belgesi için lazım olan belgeler şunlar bulunmaktadır:

· Başvuru dilekçesi

· Başvuru formu

· Kişinin ya da yetkili adına alınacak kişinin adli sicil belgesi

· Nüfus cüzdanı fotokopisi

· Kişinin ya da şirket adına alacak temsili kişinin imza sirküleri

· Oda kayıt belgesi

· Ticaret sicili gazetesi aslı ve onaylı sureti

· Vergi dairesinden faaliyet belgesi

· Ruhsat belgesi

· Tapu örneği

K Belgesi Almak

k1 belgesi nasıl alınır sorusu oldukça kafa karıştırıcı bir soru olup pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Başvuru formunu doldurduktan sonra başvurunuzun kabulünün ardından diğer nüfus fotokopisi, imza sirküleri ve diğer yukarıda adı geçen evrakların toparlanması gereklidir. Bu evraklardan sonra kısa süre içerisinde bu belge belli bir miktar ödedikten sonra hemen alabilirsiniz.

k1 belgesi sorgulama için tek olarak e- devlete girmeniz yeterlidir. Bu işlem ile sadece k1 sorgulaması değil bunun yanı sıra k2 ve k3 sorgulamaları da yine e- devlet ile gerçekleşmektedir. Olmayanlar PTT şubelerinden alabileceği bu şifre ile sistemde olan sorgulamadan kolayca işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Ara